Jak vnést do domu vánoční atmosféru

Podzim za oknem se stává snesitelnějším, když předpokládáme, že jde pouze o přechodné období mezi létem a Vánocemi. Nyní je vhodný čas zamyslet se nad tím, jak se nám podaří vnést vánoční atmosféru do našich domovů a bytů. Níže uvádíme pár tipů, jak docílit nezapomenutelné, sváteční atmosféry v interiérech.

Zdobení pokojů světlem

Kouzlo Vánoc je začarováno v nestárnoucích symbolech a věcech neustále spojených se sněhobílými Vánocemi. Perníčky, vánoční stromeček a… světýlka! Ten je nejen dokonalou a jedinečnou vnější dekorací, ale také skvělým nápadem pro interiérový design. Nemusíme však používat stará a zaprášená světla, která štípou do očí a blikají pouze melodií na pozadí. Na trhu jsou např. LED svítidla, jejichž jemné a příjemné světlo dodá každému interiéru specifické kouzlo. Součástí prodeje jsou jak typická provázková světla a světelné pásy, tak i hotové dekorace. Zdobení světlem samozřejmě není jen o elektrických vychytávkách. Plamen svíčky umístěný například v krbu nebo na svícnu je subtilnějším, přirozenějším, ale méně bezpečným řešením. Nicméně,

Skandinávská jednoduchost

Skandinávský styl je neobvyklým řešením, jak do interiéru navodit sváteční atmosféru. Zakládá si na jednoduchosti, uměřenosti a přirozenosti, a to jak barevně, tak formou a tvarem. Skandinávské vánoční ozdoby jsou vyrobeny z přírodních materiálů: kámen, dřevo, proutí. Dekor v tomto stylu je málo, a když už, tak velmi tlumené – je zbytečné mezi nimi hledat typické vánoční barvy, např. zlatou a červenou. Přes tuto zdánlivou přísnost dodává skandinávský styl svátkům eleganci a jednoduchost, která se dokáže dokonale postavit do opozice vůči všudypřítomné, komerční tváři dovolených.

Přírodní vánoční ozdoby

Každý prvek vánoční výzdoby, která je vyrobena z přírodních materiálů, odkazuje na jejich originální vzhled, spojený s rodinným domem. Čerstvě nařezané jedlové větvičky, věnce se šťavnatými jablky, tyčinky skořice převázané ozdobnou stuhou. Všechny detaily – čím více se blíží svému přirozenému vzhledu a čím častěji jsou dekorace ručně vyráběné, tím jsou svátky intimnější a rodinnější. Zařizování interiéru tímto způsobem navíc není drahé ani náročné a většinou je jediným omezením kreativní invence obyvatel.

Vánoční barvy v interiérech

Červená a bílá jsou synonymem Vánoc. První barva přímo odkazuje na mikulášské oblečení, mašle na dárcích a hřejivá srdce. Druhý je symbolem zasněžené a mrazivé aury. Obě barvy se skvěle doplňují a dokážou skvěle ozdobit nejeden interiér. Můžeme je použít jak při tvorbě drobných ozdob, zdobení vánočního stromečku, tak v případě nádobí či oblečení, dek, povlečení. Může být dobrý nápad osvěžit na svátky bílým nátěrem starý kus nábytku, například klasické zdobené křeslo nebo skříň. V rámci tohoto barevného provedení můžete čela polic natřít barvou nebo obložit dýhou. V druhé variantě můžeme použít samolepící dýhu. Jeho použití je tak snadné a neinvazivní, že po skončení prázdninového období jej budeme schopni velmi jednoduchým způsobem odstranit.