Osamělý život je pro zdraví stejné riziko jako kouření

Osamělý život představuje pro zdraví podobné riziko jako kouření desítky cigaret denně a sociální izolace zvyšuje pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob, deprese a demence. S odkazem na novou zprávu na to upozornil šéf amerického federálního úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy. Podle něj se osamělost šíří jako nová epidemie a ohrožuje i mladé lidi, napsala agentura AP.

„Víme, že osamělost je vcelku běžný pocit, který má mnoho lidí. Je to něco jako hlad nebo žízeň. Je to pocit, který k nám tělo vysílá, když chybí něco, co potřebujeme k přežití,“ uvedl Murthy v rozhovoru s agenturou AP. Osmdesátistránková zpráva jeho úřadu má zvýšit povědomí o tom, že osamělost představuje i zdravotní riziko a může zdravotní systém stát miliardy dolarů ročně.

Podle Murthyho osamělých lidí přibývá kvůli menší oblibě církevního a komunitního života, roste také počet jednočlenných domácností a situaci výrazně zhoršila i pandemie covidu-19 a nástup nových technologií. Podle průzkumu lidé nyní tráví s přáteli méně času než dříve, v roce 2020 to bylo v průměru asi 20 minut denně, přitom před dvěma desetiletími to ještě byla hodina denně. Nejvíce omezili čas strávený s přáteli mladí lidé mezi 15 a 24 lety.

Podle zprávy zvyšuje osamělost riziko předčasného úmrtí až o třetinu, a proto Murthy vyzval zaměstnavatele, školy i rodiče, aby si uvědomovali, že osobní setkávání má pozitivní efekt na duševní i tělesné zdraví. Velkou výzvou jsou podle něj sociální sítě a způsob, jak je využívat a nepřipravit se přitom o interakce tváří v tvář.