Nový lék zpomaluje postup Alzheimerovy choroby o třetinu

Lidstvo se podle odborníků blíží okamžiku, kdy bude možné léčit Alzheimerovu chorobu. Během jednoho roku farmaceutické firmy představily dva léky na toto neurodegenerativní onemocnění. Americká firma Eli Lilly informovala, že přípravek donanemab zpomaluje postup nemoci o třetinu, píše na svých internetových stránkách britská BBC. Vedlejším účinkem tohoto léku ale bývá otok mozku, a jsou dokonce hlášeny případy úmrtí.

Donanemab funguje stejně jako lecanemab, který podle studie zveřejněné v listopadu zpomaluje o 27 procent úbytek kognitivních funkcí. BBC uvádí, že v obou případech jde o protilátky jako ty, které si tělo vytváří, aby útočilo na viry. Nicméně tyto léky jsou vyvinuty k tomu, aby čistily beta-amyloid, který se u lidí s Alzheimerovou chorobu v těle hromadí a vytváří nerozpustné usazeniny mezi nervovými buňkami. Jde o charakteristické plaky, které jsou jedním z typických znaků Alzheimerovy choroby.

„Dostáváme se do časů, kdy budeme (Alzheimerovu) nemoc upravovat, kdy budeme realisticky moci doufat, že …. přejdeme k dlouhodobému zvládání nemoci namísto paliativní a podpůrné péče,“ řekla Catherine Mummeryová z britské Národní neurologické a neurochirurgické nemocnice.

BBC podotýká, že všechny podrobnosti z testů donanemabu Eli Lilly ještě nezveřejnila, známy jsou však klíčové poznatky z nich. Účastnilo se jich 1734 lidí v nejranější fázi Alzheimerovy choroby. Co měsíc dostávali infuzi léku. Procedury pokračovaly do doby, než plaky v mozku zmizely. Postup nemoci se celkově zpomalil o 29 procent a o 35 procent u skupiny pacientů, u nichž vědci předpokládali, že na léčbu budou spíše reagovat. Lidé užívající tento lék byli také schopni se více udržet v běžném životě, dokázali probírat dění kolem sebe, řídit nebo se věnovat svým koníčkům.

Nicméně až u třetiny pacientů lékaři zaznamenali otok mozku. Většinou šlo o lehké nebo asymptomatické případy, při zobrazení mozku se ovšem tento jev ukázal. V případě 1,6 procenta pacientů byl otok mozku závažný. Dva účastníci výzkumu s jistotou kvůli němu zemřeli, možné je to i v případě třetího úmrtí.

BBC upozorňuje, že jak donanemab, tak lecanemab zřejmě fungují jen u pacientů v nejranější fázi Alzheimerovy nemoci, tedy ve stadiu, kdy mozek ještě není příliš poškozený. Nicméně skutečnost, že existují dva léky, které se zaměřují na beta-amyloid v mozku, vede vědce k přesvědčení, že po desetiletích „mizérie a neúspěchů“ jsou na správné cestě.

Společnost Eli Lilly uvedla, že v nejbližších měsících zahájí proces vedoucí k tomu, aby se směl lék používat v nemocnicích. Liz Coulthardová, odbornice na mozek, paměť a demenci z Bristolské univerzity podotkla, že přípravek má „významné vedlejší účinky“ a chybí data ohledně jeho dlouhodobého používaní, nicméně mohl by „lidem s Alzheimerovou chorobou by mohl pomoci žít déle“.