V Oslu odhalili sochu na památku mrožice

V Oslu odhalili sochu na památku mrožice Freyi, která se loni stala atrakcí a úřady ji pak nechaly kvůli bezpečnosti utratit. Na dílo od umělkyně Astri Tonoianové se vybraly peníze v internetové kampani, napsala agentura DPA. Podle sochařky má lidem připomínat, že úřední rozhodnutí někdy můžou odporovat zdravému rozumu a že o soužití člověka s přírodou je třeba více přemýšlet.

Lidé vybrali na zhotovení bronzové sochy zvířete v životní velikosti 270.000 norských korun (přes půl milionu Kč). Je umístěná na pobřeží osloského fjordu zhruba v místech, kde se loni usídlila mrožice, na kterou se poté chodily dívat davy lidí.

Mroži žijí obvykle v arktické oblasti, proto Freya, která dostala jméno po nordické bohyni lásky a krásy, lákala spoustu zvědavců. Úřady v srpnu dospěly k závěru, že bude lepší ji utratit, a to pro „její vlastní dobro“ i kvůli bezpečnosti lidí, kteří se k ní odvažovali čím dál blíž. Rozhodnutí o jejím usmrcení vyvolalo velké rozhořčení mezi ochránci přírody. Ti tvrdili, že mnohem lepší by bylo zvíře uspat a odvézt na jiné místo.